Terapia rodzin
Terapia rodzinna to forma terapii psychologicznej, której celem jest rozwiązanie problemów i konfliktów w rodzinie oraz odbudowa więzi między jej członkami. Polega na odnalezieniu źródła kryzysu oraz sposobów na jego pokonanie, czemu służyć ma cykl spotkań, w których uczestniczą rodzice, dzieci i terapeuta.
Terapia rodzinna polega na rozmowie członków rodziny z terapeutą o trudnościach we wzajemnych relacjach. Opiera się na założeniu, że rodzina jest jak system naczyń połączonych – kiedy jeden z domowników ma problemy, odbijają się one negatywnie na jego najbliższych, a to z kolei przyczynia się to powstawania nieporozumień i konfliktów. Celem terapii rodzinnej jest pokonanie trudności poprzez wskazanie źródeł konfliktu, nazwanie ich oraz wspólną pracę nad ich rozwiązaniem.
Najczęściej rodziny zgłaszają się na terapię w następujących przypadkach:
Terapia par pomoże Wam uporać się z typowymi problemami w związkach, takimi jak:
Podejmując terapię par pokazujecie, że mimo narastających konfliktów z partnerem, łącząca Was więź wciąż jest dla Was ważna i że chcecie o nią zadbać. Nie oznacza to porażki, lecz przeciwnie – jest wyrazem troski o siebie nawzajem.
Możecie bezpiecznie wyrazić emocjeSesje terapii małżeńskiej dają możliwość spotkania i rozmowy z partnerem na neutralnym gruncie i jest to szczególnie ważne, gdy para jest w silnym konflikcie, lub gdy każda próba rozmowy kończy się kłótnią. Rozmowa z udziałem terapeuty jest wówczas szansą na wyjście z utartego schematu i możliwością bezpiecznego wyrażenia swoich potrzeb i uczuć.
Inwestycja, która procentujeCelem terapii małżeńskiej jest osiągnięcie punktu, w którym każdy z partnerów jest w równym stopniu zadowolony z sytuacji w związku, występuje równowaga między tym, co dajecie partnerowi i co od niego otrzymujecie.
Dzięki nabytej umiejętności klarownego wyrażania swych myśli, uczuć i emocji, będziecie mieli możliwość osiągnięcia i utrzymania tego stanu niezależnie od napotkanych sytuacji życiowych.